Marmury

Marmury powstały w wyniku przeobrażenia się minerałów w nich zawartych pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Zaliczane są do skał przeobrażonych (metamorficznych).

Jest to kamień łatwy w obróbce, daje się bardzo dobrze polerować, ciąć i rzeźbić dlatego jest bardzo ceniony przez artystów. Jest twardy, ale miększy od granitu, dlatego powierzchnia jest mniej odporna na zarysowania, a poler marmurowy nie odznacza się, aż taką trwałością. Polerowany marmur ma jednak większą przyczepność niż granit, co czyni z niego dobry materiał na posadzki w miejscach posiadających kontakt z wodą. Odznacza się małą nasiąkliwością, lecz niektóre minerały mogą reagować z kwasami zawartymi w atmosferze oraz produktach spożywczych. Wynikiem tego powstają plamy trudne bądź niemożliwe do usunięcia. W związku z tym nie zaleca się stosować marmuru w kuchniach lub na użycie zewnętrzne. Pomimo tych mankamentów zdobywa wielu miłośników, którzy nad zalety techniczne przedkładają niepowtarzalne wzornictwo i kolorystykę, dzięki którym jest szeroko aplikowany jako piękny materiał wykańczający i dekoracyjny.

bardzo dobry kamień wykańczający i dekoracyjny o zastosowaniu wewnętrznym
bloki, płyty, płytki, tłuczeń, grys, żwir-otoczaki
wewnętrzne elementy w budownictwie rodzinnym, budynkach biurowych, kompleksach kąpielowych, hotelach, sklepach, świetny materiał na rzeźby