Piaskowiec

Piaskowce to skały osadowe o drobnoziarnistej strukturze, które składają się głownie z drobin kwarcu zespolonego spoiwem ilastym. Charakteryzuje je zdolność do przepuszczania wody. Są nasiąkliwe i bardzo porowate, więc nieodporne na plamy i zabrudzenia. Dlatego nie spotyka ich się w kuchniach i łazienkach. Istnieją odmiany, które można polerować, pozostałe wymagają żywicowania. Można je wtedy zastosować na posadzkę, lecz nie narażoną na duży ruch. Niewykończona posadzka z wielu odmian piaskowca będzie się pylić i ścierać.

Mokry piaskowiec jest kruchy i miękki, dlatego daje się łatwo obrabiać. Po wyschnięciu znacznie twardnieje. Najczęściej jest stosowany jako materiał konstrukcyjny oraz wykończeniowy, głównie na ściany i kominki.
Choć na zewnątrz jego powierzchnia z czasem ulega pociemnieniu jest chętnie stosowany na elewacje i w architekturze ogrodowej.
Piaskowce są dobrym materiałem na rzeźby.

dobry kamień konstrukcyjny, dobry kamień na wewnętrzne okładziny ścian, średni kamień na zastosowania zewnętrzne, bardzo dobry materiał rzeźbiarski,
bloki, płyty, płytki, elementy łupane
wewnętrzne okładziny ścian w budownictwie rodzinnym, , budynkach biurowych, hotelach, sklepach, obudowy kominków, elewacje zewnętrzne, aranżacje ogrodów